2016 yılının ilk çeyreğini henüz bitirmişken, uzun zamandır beklediğim albümlerden ‘’İfade Özgürlüğü’’ nihayet çıktı. Altyapıları Şiirbaz’ın üstlendiği bir Şiirbaz albümü olan İfade Özgürlüğü’nde sanatçıya Feride Hilal Akın, Amargi, Anarko ve Aga B eşlik ediyor. Albümün girişinde ‘’Müzik’’ isimli bir skit yer alıyor. Müziğin evrimle ilişkisi üzerinden azıcık kafa yakacak bir skit bu. Güçsüz müziklerin unutulmaya yüz tutacağından bahsederken, aslında bu albümün asla unutulmayacağını çıkarıyoruz buradan.

İkinci sırada ise ‘’Mücadelem’’ ismiyle bir intro yer alıyor. ‘’ Villalar değil derdimiz özgürce üretmek bizim’’ sözü aslında bir nevi şarkının ismindeki mücadelenin ne olduğu konusunda fikir sahibi olmamıza yardımcı oluyor. Üçüncü sıradaki bir geçiş niteliğindeki yaklaşık dokuz saniyelik bir skitin ardından, albümün en iyi şarkılarından olan Biçare’ye geçiyoruz. Protest ruhu en çok hissettiğimiz iki şarkıdan biri olan Biçare’ye Şiirbaz, ‘’Sömürüden doğan zenginlik; sefaletin nedeni’’ sözü ile vay anasını dedirterek giriş yapıyor.

Albümün ortalarına gelirken beati ile ritmi içimize içimize işleten mükemmel bir şarkı daha geliyor : ‘’Nasıl Yani?’’ Şiirbaz’ın bu albümde sıkça duyduğumuz ‘’kravat ile özgürlük bağlantısı’’na bu şarkıda da değinilmiş. Sokak Köpeği adlı interlude da bu şarkıdan sonra geliyor. Unutmadan, yakın zamanlarda da bu isimde bir İndigo albümü bekliyoruz. Gerçi onu bayadır bekliyoruz da. Geldiğinde mutlaka buralarda görürsünüz.

Albümün tam ortasında önceden takip edenlerin hatırlayacağı ‘’Mecburum’’ var. Feride Hilal Akın’ın nakarat ve bazı diğer kısımları seslendirdiği güzel bir şarkı. Albümden önce yayınlanmış olmasına rağmen albümün en iyi şarkısı olduğunu düşünmüyorum. Şiirbaz’ın verselerinin tadı damağımda kaldı. Feride Hilal Akın’ın da gerçekten güzel bir sesi olduğunu ve okuduğu bölümlerin hakkını verdiğini belirtmek lazım. Bu şarkıdan sonra ise yine ‘’Nasıl Yani’’ deki gibi ritmin vücudumdaki etkilerini engelleyemediğim beate sahip yine solo bir Şiirbaz şarkısı geliyor. ‘’İşareti Gör’’ adlı şarkı, albümün son solo Şiirbaz şarkısı.

Dokuzuncu şarkının ismi Vicdan. İsminin tam hakkı verilmiş çok güzel bir şarkı olmuş. İlk verse’e giren arkadaşı daha önce hiç duymamıştım ama gerçekten güzel iş çıkarmış. Vicdan vurgusunun güzelce yapıldığı, anlaşılır, açık ve kaliteli bir şarkı. Bu şarkıdan sonra ‘’Ondan Oldu Zaar’’ var. Bunu önceden dinlemiştik zaten. Aga B’nin eşlik ettiği kısa bir şarkı. Vicdan’dan sonra direkt Üç Maymun’un verilmemesi iyi olmuş. İkisi de ağır lirikaliteye sahip şarkılar olduğu için, aşırı yükleme yapabilirdi. Ondan Oldu Zaar ise bu iki güzel şarkının arasında yer alıyor.

Outro’nun ardından bir sürprizle karşılaşıyoruz. Mecburum şarkısında bolca övdüğüm Feride Hilal Akın, solo bir parçayla kulaklarımıza hitap ediyor. Günümüzde piyasada ortada olanlara bin basacak bir şarkı. Umarız hakettiği veya idealindeki değeri görür.

Ben albümü genel olarak beğendim. En nihayetinde bir E.P olduğu için daha kısa da olabilirdi ama bazı skitlerle, interludelarla, ve bir-iki geçişle desteklenmiş ve 14 şarkıdan oluşturulmuş. Heyecanla yeni işleri bekliyoruz.