Gündem

İletişim

fanzin?

Filler ve çimenlerle kurulmuş düzene, “tüket-unut” kültürüne, ünlü nekrofilciliğine, sansüre, yandaşçılık ve şakşakçılığa karşı isyanın basılı haline fanzin denir. Hiçbir kurumdan finansal destek almaz, reklam almaz, emir almaz. Yazarlarının kolektif iradesinin fotokopiye kazınması ile oluşur. Azınlıkların ve özgünlüklerin sesidir, ne maddi kaygılar ne de tekelleşme arzuları taşır. Kısaca FANatiklerin magaZİNidir. Sanattan spora, bilimden siyasete kadar çürümüşlük içeren dünyaya başkaldıran idealist fanatikler olduğu sürece ömrü devam edecektir.

mevzular derin fanzin?

Ağustos 2015’te bir grup lise öğrencisi genç tarafından İzmir’de kurulmuş bir edebiyat fanzinidir. Zaman içerisinde hem ekibi hem de etki alanı büyümüş, ilk sayısından itibaren tüm Türkiye’ye fanzin kültürünü ve bandrolsüz edebiyatı tanıtmaya çalışmıştır. Popülist edebiyat borazanı Migros dergilerinin tam karşısında, içeriden bir tanıdığı olmadığı için yazıları yayınlanmamış genç yazarların tam arkasında yer alır. Aykırı kültür ve edebiyatı savunur, putlara tapmayı değil putları yıkmayı öğütler. Zımba ile tutturulmuş bir başka evrendir. Daha fazla bilgiye “sayılarla biz” sekmesinden ulaşılabilir.

nasıl?

Mevzular Derin Fanzin iki ayda bir çıkar, yılın çift aylarında çıkan sayıları ile sizi selamlar. İlk olarak fotokopicide baskısı alınır. Sonrasında gerçekleşen tüm işlemler (katlanıp zımbalanma, kargolama, dağıtım..) çeşitli ekip üyelerinin emeği sayesinde gerçekleşir. Böylece mekanda elinize aldığınız bir kopya adeta yazarından okuruna uzanan bir dal işlevi görür, elimizden geçen aynı sayfalarda benzer duygulara kapılırız. Şu ana kadar çıkmış olan bütün sayılarımızı okumak için sitemizin “PDF arşiv” sekmesini kullanabilirsiniz.

nerede?

Her yeni sayı çıktıktan sonra sosyal medya hesaplarından hangi şehirlerin hangi mekanlarına dağıtım yapıldığı duyurulur. Türkiye nüfusunda aslan payı olan büyükşehirlerde düzenli dağıtımı vardır. Ücretsizdir, mekanlardan alınabilir, paylaşılabilir, çoğaltılabilir. Hatta çoğaltılması gri, klişe ve korkak edebiyata karşı verilen savaşa destek olması açısından tavsiye edilir.

ekibe katılsam?

Ekibimize katılmak için mevzularderinfanzin@gmail.com adresine eserlerinizden bir seçki yollayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz kaygı ve amaçlarımızı paylaşan yazarları sayılarımızda konuk olarak ağırlamayı da ekibimize katmayı da çok isteriz. Bunun dışında bize ulaştırmak istediğiniz fikir ve eleştirileriniz için hemen aşağıdaki iletişim kısmını kullanabilirsiniz.