Yalım Aydın : Merhabalar, öncelikle Türkiye’nin en yeraltı müziklerinden birini icra eden bir grupla söyleşi yapma hakkını bize verdiğiniz için teşekkür ederiz. Kısaca grup ve grup üyeleri hakkında bilgi verir misiniz?

Varoşun Azizleri : Varoşun Azizleri, Maşta Firavni ve Musab Mst olmak üzere iki kişiden oluşuyor. Fakat, siyasi görüşü farketmeksizin, biri öldüğünde kimliğini ayırt etmeden üzülen, insan olan herkes varoşun azizleri olabilir. Bu grubu kurmadan önce bu isimde bir albüm yaptık. Sonra varoş ve aziz gibi birbirine zıt olan iki kavramın , birleştiğinde çok güzel olduğunu keşfettik.   Varoşun Azizleri nedir diye soracak olursanız, ‘’Fikirlerin, vicdan temelli olan her şeyin, insanlara anlatılmasını isteyen fakat bunu sadece müzikal anlamla sınırlamak istemeyen’’ bir oluşum olarak tanımlayabiliriz. Yakın zamanda sokakta aktif olmak istiyoruz. Yeni projelerimiz var.

Yalım : Kendinize idol aldığınız bir sanatçı var mı ?

Musab Mst : Ahmet Kaya ve Mohsen Namjoo özellikle bu bağlamda belirtilebilir. Türkiyedeki rap müzikten ise Sagopa Kajmer’i halen çok severek dinlerim. Tabii çok kaliteli işler yapanlar var. Bu arada, Şiirbaz’ın üstümüzde çok emeği geçti. Bize bir nevi akıl hocası oldu.

Maşta Firavni :  Pavoretti ve Rakim’i kendime idol alıyorum.

Yalım : Rap dışında hangi müzikleri dinlersiniz ?

Maşta Firavni : Opera dinlemeyi çok severim. Pavoretti’ye özel bir hayranlığım var. Klasik müzik olarak Sebastian Bach’ı beğeniyorum. Türkü dinlemeyi ve söylemeyi çok severim. Doğu müzikleriyle ise seviyeli bir birlikteliğimiz var.

Musab Mst : Altyapı hazırlarken sample’da kullanmak için çok fazla türü dinliyorum. En çok Fars, Arap, İran müziklerini dinliyorum. Ek olarak Anathema grubunu ve Ahmet Bülent Ekin’i de çok severek dinlerim.

Yalım : Dinleyicilerinizin bir kısmı, şarkı isimlerinizi nasıl kararlaştırdığınızı merak ediyor…

V.A : Genellikle önce şarkıyı yazarsınız, sonra şarkı sizi isme götürür. Ama bizde öyle olmuyor. Biz önce şarkı ismine karar veriyoruz sonra o isme göre bir şeyler yazıyoruz.

Yalım : Keyifli sohbetti, teşekkür ederim. Başka eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Musab Mst : Burayı okuyanlara sesleniyorum. Haksızlıklara karşı asla boyun eğmeyin. Bunu isterseniz müzikle yapın, ister resimle, ister yazı yazarak. Bunları yapamıyorsanız düşünmeniz bile yeterli.

Maşta Firavni :  Bu işi (fanzin) yapmayı gerçekten seven insanlarsınız,  umarım fark yaratan, daha farklı kelimelerin, nazım biçimlerinin olduğu alışılmışın dışında, camyaklı işler ortaya çıkarırsınız.