Son zamanlarda çıkan fanzinlerden olan Geyik Fanzin, samimiyeti ve genç kadrosu ile umut vaadeden işler yapma hedefinde. Biz de onların bu umut vaad eden işlerini daha yakından duymak ve duyurmak için bir söyleşi yaptık.

Merhaba arkadaşlar. İlk soruyla başlayalım. Geyik Fanzin kimdir nedir?

Mersin çıkışlı ve çok genç bir kadroya sahibiz ve fanzin dünyasında çok yeniyiz. İçerisine yeni girdiğimiz bu kültür bizi çok mutlu etti ve hayatlarımızda yeni bir pencere açtı diyebiliriz. Edebiyat fanzini olarak ilk sayımızı çıkardık.

Kadronuz kimlerden oluşuyor, içeride kim kimsiniz?

Bu sayıdaki kadromuz şu şekilde:

Ezgi Sayım
İpek Varlık
Sıla Odabaşı
Eda van Gogh
Kemal Gökçay

olmakla beraber çizimlerin çoğunda İpek bir iki tanesinde de ben(Kemal) ve Eda vardık. Şiir, hikaye ve denemelerde de Sıla, ben, Ezgi ve Eda vardı. Sayfa sayımız şimdilik 28 ama diğer sayıda artacak gibi.

”Fanzin” kelimesi sizin için ne ifade ediyor?

”Fanzin” kelimesi bize bedava edebiyatı, başkaldırıyı ve özgürlüğü, aynı zamanda da A5’i ifade ediyor.

Peki ilk sayınıza gelen yorumlar nasıl, ne diyorlar?

İlk sayımıza gelen yorumlar genellikle olumlu olmakla beraber birkaç iç düzenle ilgili yorum da geldi. Olumsuz yorumların çoğunu ise biz kendi aramızda yaptık.

Objektif olup kendinizi eleştirebilmeniz güzel. Bu gelecek için olumlu. Hazır gelecek demişken, fanzin camiasında nereyi veya neyi hedefliyorsunuz, hedefleriniz neler?

Hedeflerimiz özgür bir biçimde düşüncelerimizi Türkiye’ye yaymak  ve bundan asla bir ücret almadan devam edebilmek. İnsanları yaptığımız işe özendirmeyi ve insanların fanzin kültürünü tanıyıp bunu benimsemesini istiyoruz.

Popüler kültür ve edebiyat ilişkisi üzerine ne düşünüyorsunuz?

Kemal : Popüler kültür, edebiyatı kesinlikle etkiliyor ancak bu etkinin iyi olduğu kanısında pek değilim. Bana göre edebiyatın maddi bir karşılığı yoktur yani olmamalıdır. Okuyan kişinin bakış açısını değiştirmek parayla olmaz. Popüler kültür işte burada olayı batırıyor, hem eserin içini boşaltıyor hem de işi maddiyata dönüştürüyor.

Peki son soru, okuyucularınız size nereden ulaşabilirler?

Twitter ve Instagramdan bize ulaşabilirler, diledikleri zaman mesaj atabilirler.

instagram.com/geyikfanzin

twitter.com/fanzingeyik

geyikfanzin@gmail.com