SMOKE CITY                    her şeyi unutmak istediğimde, alternatif bir evrene geçmek için füzemi hazırlarken play tuşuna bastığım albüm

FLYING AWAY- ALBÜM İNCELEMESİ

 

94 çıkışlı grupta; vokalde Nina Miranda, perküsyon ve turntable’da Mark Brown, gitarlarında ise Chris Frank bulunmakta. Yapılan müziği kalıba sokmayı pek sevmesem de bossa nova etkisinde trip-hop grubu oldukları söylenebilir. Londra çıkışlı olsalar da Nina’nın kökenlerinin Brezilya’ya dayanması, şarkılarda bolca Portekizce ve yerel melodilere rastlanmasına sebep oluyor. 2002’de dağılan grubun çıkardığı iki albümden birine değineceğiz bugün: Flying Away.

İlk şarkı olan Underwater Love, aynı zamanda en meşhur çalışmaları ki bu ün bir zamanlar Levis’in reklam müziği olmasından da kaynaklı, altı dakika kırk altı saniyelik bir süre için dünyayı terk etmenize sebep oluyor. İlk saniyelerde kulağa gelen hayvan çığlıklarına benzer sesler ve elektronik tınılar ile ironik bir bütünlük yakalanmış. Bu tarz natürel seslere fazlasıyla yer veren grup, bunun için Brezilya’nın yerel enstrümanı “Cuica”yı kullanmış. Yüksek frekanslı hayvan ve benzeri sesler verilerek esere vahşi bir atmosfer sağlanıldığı söylenebilir, diğer şarkılarda da gördüğümüz üzere. Açıkçası Portekizcenin müzikalitesini yeterli bulmasam da Nina’nın Brezilya aksanıyla hiç de Portekizce gibi gelmiyor kulağa ara güfteler.

Genel olarak samba ritimleri duyuyoruz. Yerel perküsyonlarla beraber serpiştirilen yağmur ormanı sesleri, sadece konuşmaları duyduğumuz geçişler ve sonar atışlarıyla beraber acayip orijinal bir iş olduğunu düşünüyorum bu albümün. Vokal, mikrofonun kendisine vadettiklerinin farkında. Yakalanan sound’ın farklılığı ve cüretkârlığı, başarılı enstrüman virtüözlerinin yeteneğiyle buluşunca albümün bu denli bir hava yakalaması normal. Fakat yine de yeterince dinlenmemiş, ve popülaritesi bir yerden sonra tıkanmış ekibin ve eserin. Tabi çalışmaların sürekli olmaması ve yakalanamayan disiplin de başlıca etkenler. Her şeyi unutmak istediğimde, alternatif bir evrene geçmek için füzemi hazırlarken play tuşuna basmayı düşüneceğim ilk albümlerden biri.